Κόντρα σε όλα τα δεδομένα και τα προγνωστικά, η Εφηβική ομάδα Μπάσκετ του Συλλόγου μας πανηγυρίζει από χθες μια σπουδαία πρόκριση στους τελικούς της ΕΣΚΑ!!!

Οι αθλητές του Κώστα Αγγέλου κατάφεραν να ανατρέψουν την διαφορά των 16 πόντων (93-77) με την οποία είχαν ηττηθεί στο κλειστό της Λεωφόρου από τον Παναθηναϊκό κερδίζοντας τους «πράσινους» με σκορ 95-71 στον επαναληπτικό του Δαΐς, παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν με πολλές και σημαντικές απουσίες (Χατζής, Αναστασόπουλος, Μαντζούκας, Μιχελάκης)…

Και μπορεί οι «πράσινοι» να είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (42-46) και σχεδόν ίδια ποσοστά ευστοχίας με τον ΑΣΕΔ σε δίποντα (48% με 22/46 ο ΑΣΕΔ έναντι 47% με 22/47 του ΠΑΟ) και βολές (69% σε 24/35 ο ΑΣΕΔ έναντι 75% με 15/20 του ΠΑΟ), ωστόσο η κατηγορία που έκρινε το ματς ήταν τα λάθη (11-26) αλλά και η ευστοχία από τα 6 και 75 (ο ΑΣΕΔ είχε συνολικά 9/27 χάνοντας τα 7 τελευταία ενώ ο ΠΑΟ 4/17) μαζί με την καρδιά των γηπεδούχων!!!

Πράγματι, οι «μπλε» πίστεψαν στην ανατροπή, μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό παίζοντας με πάθος αλλά και καθαρό μυαλό. Με εξαιρετική άμυνα και ευστοχία από την περιφέρεια, η ομάδα μας προηγήθηκε με 22-16 στο 8′ και 26-18 στο 10′ για να εκτεξεύσει την διαφορά στους 17 πόντους μόλις στο 15′ (42-25)!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 51-36 και τους γηπεδούχους να έχουν πιστέψει ότι μπορούν να τα καταφέρουν!

Στην τρίτη περίοδο, ο ΑΣΕΔ προηγήθηκε με 57-36 (22′) και 68-48 (25′) έχοντας μέχρι εκείνη τη στιγμή 8/14 τρίποντα και σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η ομάδα μας συντηρούσε μια διαφορά από 20 μέχρι 24 πόντους (74-52 στο 28′, 80-58 στο 30′) με την πίεση να έχει μεταφερθεί στην πλευρά των φιλοξενουμένων.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΣΕΔ συντήρησε τη διαφορά, έτρεξε ένα επί μέρους σκορ 15-13 και κατάφερε να πανηγυρίσει μια εμφατική νίκη – πρόκριση επί ενός ισχυρού αντιπάλου… Το 85-64 του 35′ έγινε 89-64 στο 37′ και 91-66 στο 38:50 με τους «μπλε» να εξασφαλίζουν μια θέση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Τελικό σκορ 95-71.

Τα Δεκάλεπτα: 26-18, 51-36 (ημίχρονο), 80-58, 95-71.

Πολλά συγχαρητήρια στους αθλητές, το προπονητικό team και τους παράγοντες της ομάδας που το πίστεψαν και δικαιώθηκαν!!! Πλέον η ομάδα μας θα αναμετρηθεί σε διπλό αγώνα με το Περιστέρι για τον τίτλο της ΕΣΚΑ με το πρώτο ματς να διεξάγεται στο Δαΐς, την Δευτέρα 26/7 και ώρα 20:00.